מה זה צ'ק ביטחון? מה ההבדל בין צ'ק ביטחון לצ'ק רגיל? למי זה מתאים ומה היתרונות [מדריך]

כאשר מעוניינים לבצע עסקה אך מעוניינים בתשלום שיבטח את העסקה, מקובל לבקש פקדון. צ'ק ביטחון הוא אחד מאמצעי הביטחון הנפוצים והוא נפוץ מאוד בענף ההשכרות למיניהן. יצאנו לרכז עבורכם מידע שחשוב לדעת על צ'ק ביטחון. נקווה שהוא יביא לכם תועלת.

מה זה צ'ק ביטחון (שיק ביטחון)?

מדובר בהמחאה בנקאית רגילה עליו  מופיעות המילים "לביטחון בלבד". כל אחד יכול לכתוב מילים אלו על הצ'ק שהוא נותן. וכך, במקום לתת פיקדון מזומן בעת השכרת דירה לדוגמא, נותנים צ'ק ביטחון. צ'ק כזה לא מצריך תשלום על עמלות מסויימות וכל אחד יכול להנות ממנו.

רלוונטי: כמה אפשר להעביר מחשבון לחשבון? | צ'ק בנקאי

 איך עובד צ'ק ביטחון?

כדי לתת צ'ק ביטחון כל שעליכם לעשות הוא למלא את סכום הבטוחה המתבקשת בסעיף הסכום לתשלום, יש לכתוב את שם המוטב כמו בכל צ'ק אחר וכמובן לחתום על הצ'ק. חשוב לציין על הצ'ק את מילים שיק לביטחון או לביטחון בלבד. את תאריך הצ'ק לא ממלאים בכדי להותיר אותו זמין לבטוחה ארוכת טווח.

לאחר שהעסקה הסתיימה ובקרה של השכרת דירה, תקופת השכירות התסיימה, משכיר הדירה יכול להפקיד את הצ'ק אם הוא גילה הפרות חוזה שהסבו לו נזק. בהתאם לחוזה השכירות עליו חתמו.

רלוונטי:

מה ההבדל בין צ'ק ביטחון לצ'ק רגיל?

אין הבדל משמעותי מבחינה משפטית או בנקאית בין צ'ק רגיל לצ'ק ביטחון. על צ'ק לביטחון יופיעו המילים לביטחון בלבד לעומת צ'ק רגיל עליו יהיה כתוב למוטב בלבד. יש פעמים בהם על צ'ק הביטחון לא תהיה הגבלה של למוטב בלבד, וכך, משכיר הדירה יכול להעביר את הצ'ק הלאה.

רלוונטי:

יתרונות וחסרונות של צ'ק ביטחון

צ'ק ביטחון נותן בטחון למקבל – אם יגרם לו הפסד- הוא יויכל לפדות את הצ'ק. חשוב לזכור כי צ'ק כזה ניתן לפרעון בכל רגע. וככזה, חשוב לכתוב בחוזה העסקה את המקרים בהם ניתן לפדות אותו למניעת עוגמת נפש. חשוב לכתוב על הצ'ק למוטב בלבד. שימו לב, ניתן לבטל צ'ק כזה כמו כל צ'ק אחר והוא גם עלול לחזור כמו כל צ'ק אחר. כי בסך הכל, ההבדל הוא לא גדול.

בסופו של דבר, צ'ק לביטחון מאפשר הצבת בטוחות על סכומים גבוהים, אין צורך בתשלום עמלה ואין צורך במערבות הוצאה לפועל כדי לפדות את הצ'ק.

רלוונטי:

מתי מומלץ להשתמש בצ'ק ביטחון?

עד היום רבים משלבים שימוש בצ'ק ביטחון כאשר הם שוכרים דירה. ובכלל, בענף ההשכרות הדבר נפוץ, ולא דווקא בתחום הנדל"ן.

איך כותבים נכון צ'ק ביטחון?

כמו כל כתיבת צ'ק, גם כאן יש כללים:

יש לכתוב את שם המוטב בשורת המוטב, חשוב לציין 2 קרוסים למעלה עם הכיתוב למוטב בלבד ולציין, לביטחון בלבד. יש לכתוב את סכום הבטוחה הנדרשת. אל תשאירו את השדה הזה ריק!. לחתום על הצ'ק ורק את התאריך אין צורך למלא. כך תוקף הבטוחה לא יפוג והצ'ק יוכל להיות רלוונטי לטווח ארוך, בהתאם לבטוחה הנדרשת. לאחר שהעסקה מסתיימת בהצלחה, הצ'ק מוחזר לידי המשלם שיכול לקרוע אותה כדי שלא יעשה בה שימוש לא הוגן.

רלוונטי: איך לכתוב צ'ק רגיל?

לסיכום

צ'ק לביטחון מאפשר הצבת פקדון על סכומים גבוהים וקטנים. להשארת צ'ק כזה נלווית סכנה כפי שסיכמנו כאן, אך בכדי למנוע אותה, חשוב למלא את הצ'ק בהתאם לנדרש.

רלוונטי: כמה אפשר למשוך מכספומט? | כמה אפשר להפקיד בכספומט?

רוצים לקבל עדכונים לפני כולם?

מבטיחים בלי ספאם